נעלי הליכה | הגילדה ביה"ס לעיצוב נעליים ואביזרי אופנה

יש לכם שאלה? רוצים להתייעץ?
רישמו את הפרטים ונחזור אליכם

נעלי הליכה

זוגות זוגות

שנים-עשר זוגות נעליים כנגד שתים-עשרה אהבות נכזבות הן אלו שעומדות בבסיס יצירה בועטת ומרתקת שניצבת על הגבול שבין עיצוב ואמנות

בינינו, לאחר פרידה מזוגיות משמעותית רובינו נוטים להטמין את הזיכרונות מבן או בת הזוג עמוק במגירות הזיכרון ולא לגעת בהם שלא לצורך. המעצב הצ'כי סבסטיאן ארזוריץ ((Sabastian Errazurizבחר בדרך הפוכה כשיצר סדרה של 12 זוגות נעליים שמייצגות 12 סיפורי אהבה כושלים שחווה באופן אישי במהלך השנים. הנעליים, שיוצרו בשיתוף פעולה עם חברת ההנעלה melissa והודפסו בתלת ממד, הוצגו בחודש שעבר בחנות פופ-אפ לרגל יריד העיצוב החשוב Art basel במיאמי.

 

בפרויקט '12 נעליים ל-12 מאהבות' כל אחת מנעלי העקב עוצבה בהשראת אישה ששימשה לארזוריץ בת זוג, בין אם במערכת יחסים רצינית של מספר שנים, ובין אם בסטוץ של לילה אחד. הצורה של כל נעל מייצגת את הזיכרון מבת זוג מסוימת אם באמצעות שם חיבה, תכונה בולטת, או דפוס ההתנהגות המינית שלה. כך למשל הנעל 'מותק', שעשויה מדוגמת חלת דבש, מייצגת נערה שהייתה נחמדה אליו מדי. בנעל האדומה 'שוברת הלבבות' נעוץ חץ ממש בעקב. הנעל הירוקה 'ג'י איי ג'יין', שבה דמות של חייל מודבקת על החרטום, מוקדשת לנערה שאיתה כל פגישה הפכה לויכוח נוראי ושאביה היה קולונל בצבא.

 

 

 

    

"במשך שנים התעניינתי ביצירת פרויקט שישוב להתעסק ביחסים ובנשים שהיו חשובות לי בתקופות מסוימות בחיי" אומר ארזוריץ, כולו בן 37 ויפה מראה עד מאוד, "כמו כל אחד אחר גם אני הבנתי שכשמדובר במערכות יחסים רומנטיות שחלפו, מסתבר בדיעבד שכל אחת מהן שיחקה תפקיד חיוני בחיי".

למה בחרת דווקא בנעליים?

לנשים יש קשר מאוד ייחודי עם הנעליים שלהן, שמשקפות גם באופן כלשהו את הטעם והאישיות שלהן. הפרויקט לא מתכוון להגדיר מישהי באמצעות נעל ספציפית. כל נעל היא רק תרגיל קטן שמטרתו להמחיש בחיבה מאפיין מסוים ביחסים שהיו לי.

איך התפתח שיתוף הפעולה עם חברת מליסה?

מליסה תמיד נחשבה לחברה אוואן-גרדית ופורצת דרך. קשה למצוא חברה חלוצית כל כך בנושא ההנעלה והפלסטיקה שגם שיתפה פעולה עם מעצבים כמו קארל לגרפלד, ויויאן ווסטווד, זהה חדיד ואחרים. קברניטי החברה מתעניינים מאוד באמנות עכשווית ומכאן הקשר היה טבעי לחלוטין.

העבודה על פרויקט כל כך אישי עם חברת הנעליים לא הייתה קשה לך?

אני עובד על פיתוח הנעליים כבר תקופה. חייבים להבין שבניית המודלים באופן ממוחשב לוקחת זמן ושהדפסת כל אב טיפוס לעולם לא קלה כמו שזה אולי נראה. האנרגיה שנדרשת בניסיון לייצר 12 זוגות שונים שמייצגים רעיונות מכובדים שכל אחד מהם הוא תוצר של מאה רעיונות רעים שזנחתי קודם היא פשוט עצומה. הצוות של 'מליסה' שעבד איתי במהלך תקופה הציע תמיכה מסוגים שונים, היה מאוד סבלני וכיבד את היצירה האישית ולוחות הזמנים שלי.

מה החשיבות של הסיפור שעומד מאחורי כל נעל?

החלק המעניין ביותר בפרויקט היה לשבת מול המחשב ולהתחיל להיזכר בכל בת זוג ומערכת היחסים איתה. ניסיתי לכתוב איך נפגשנו, על מה דברנו ואיך היו חיי המין שלנו. לעיתים זה היה מתגמל מאוד, ולעיתים די עצוב ואפילו קשה. בסופו של דבר, זה הפך למאין רישום עצמי שמתוכו בחרתי להדגיש ולחלוק רק רגעים קטנים שבהמשך יכלו להפוך למקורות השראה לעיצוב.

איך נוצרו הנעליים הלכה למעשה?

הרעיון היה לייצר פסלים דיגיטאליים עשויים מפלסטיק מסוג PET בתוכנות תלת ממד, שאז ניתן יהיה לעשות בהן שימוש לא רק עבור ייצור חד פעמי, אלא שיהיה להן את הפוטנציאל להפוך לתבניות ייצור פלסטי בהזרקה.

האם עבורך מדובר בעיצוב או באמנות?

אני מניח שחברת 'מליסה' מתייחסת אל הנעליים שלי כאל אמנות. יחד עם זה, תיאורטית למרות שכל הנעליים ניתנות לייצור המוני ולנעילה אני התייחסתי אליהן כאל פסלים קטנים. מדובר בהתנסות יצירתית שאינה נתונה לדרישות מכל סוג שהוא וביצירות יחידות כרגע. העובדה שכל הנעליים שואבות השראה מסיפור אישי אמיתי הופכת אותן לאישיות הרבה יותר מכל מוצר ממוצע. הצילומים והסיפורים שמוצמדים להן הופכים אותן לדומות לפרויקטים אמנותיים רבים. בסופו של דבר, אני מתעניין באופן שבו הפרויקט המסוים הזה קושר בין שתי הדיסציפלינות ועשוי לדלג בקלות בין שתיהן.

האם אתה בקשר עם מי מבנות הזוג שהנצחת, האם הראית להן את הנעליים ושמעת את דעתן עליהן?

עם רוב בנות הזוג שלי נשארתי בקשר. עם אחרות כמובן שדברים היו מסובכים, ופשוט הפסקנו לדבר או איבדנו קשר. בת הזוג שמיוצגת על ידי הנעל 'מותק' מאוד התרגשה ואמרה שלא ידעה שהייתה לה כזו השפעה עלי. 'שוברת הלבבות' כתבה לי אי-מייל כדי להגיד שהיא לא יודעת אם להרגיש נבוכה או בעלת כבוד, אבל בסופו של דבר הייתה מאוד שמחה להיכלל ברשימה, למרות שאיימה עלי שאם אי פעם אחשוף את שמה  האמיתי היא תהרוג אותי".

יש זוג נעליים בפרויקט שאתה אוהב במיוחד?

אני מאוד אוהב את  Cry baby ( נעל פלטפורמה לבנה שמקור ההשראה לה בנערה בכיינית שבדיוק נפרדה מחבר אחר). הן כל כך פשוטות ויחד עם זה כל כך שונות מכל נעל שראיתי אי פעם בעבר. זה היה מאוד מסובך בהתחלה לעצב משהו שעל פניו נראה כל כך בלתי הגיוני אבל דווקא בגלל זה, בזמן שבנינו אותה, התהליך הוכיח את עצמו כמאוד מתגמל. למרות האתגר הטכנולוגי העצום כל צעד נוסף כמו אישר לנו שהצורה המוזרה החדשה הזו למעשה נאה ביותר, ואולי מישהו יעיז וינעל אותה.

באיזה מידה הנעליים, האם הן משקפות את המידות האמיתיות של האקסיות?

לא, אין לי מושג מה המידות שלהן היו. כל פסלי הנעליים נבנו במידה 38. אם בעתיד חלק מהן ייוצרו, אז כמובן שתהיה קשת של מידות ואז אני מקווה שנוכל לשלוח לכל אקסית זוג נעליים במתנה.

סבסטיאן ארזוריץ (( Sabastian Errazuriz  

 אמן ומעצב צ'יליאני שגדל בלונדון ועובד בניו יורק.

בגילו הצעיר (37) הוא כבר הציג בלמעלה מארבעים תערוכות בינלאומיות,

זכה מספר פרסים בינלאומיים חשובים וסוקר רבות באמצעי המדיה המקצועיים.